blog

Jacek Opałka trener 1KS Ślęza Wrocław – kilka słów o technologii w piłce nożnej.

http://pilkanozna.slezawroclaw.pl/, #3muszkieterowie, #slezawroclaw, #LUDMOcom

W jakim kierunku zmierza piłka, a udział technologii ?

– Na przestrzeni lat wyraźnie widzimy, że futbol staje się coraz szybszy. Przed zawodnikami stawiane są coraz wyższe wymagania w kontekście motorycznym, sama gra jest bardziej dynamiczna. Stąd niezbędna staje się pomoc nowoczesnych technologii, nie tylko w jej odbiorze, jak “VAR” czy “goal-line”, ale również systemów wspomagających przygotowania zawodników do samej gry. Jako, że o wyniku zaczynają decydować detale, koniecznością staje się dostęp i korzystanie z jak największej ilości informacji, danych, zbieranych przy pomocy rożnych systemów, które optymalnie wykorzystane, mogą w konsekwencji przyczyniać się do ostatecznego wyniku. Takim systemem, jest m.in LUDMO, który rejestruje parametry kinematyczne zawodnika w trakcie treningu, sparingu czy meczu.


Monitoring zawodnika pomoc czy dodatkowa praca dla trenera?

– I jedno i drugie. Dodatkowa praca dla Trenera ? Tak, ale to konieczność. Trenerzy, którzy chcą się rozwijać, powinni poznawać również nowe technologie związane z możliwością monitorowania zawodników zarówno w pod względem fizycznym, ale nie tylko. Aby jak najbardziej precyzyjnie dobrać obciążenia, intensywność, objętość musimy mieć narzędzia, które pozwolą nam kontrolować zaplanowaną pracę i jej wyniki. Mając takie możliwości, łatwiej możemy dokonywać modyfikacji czy okresowych ocen.

Jak wpływa monitoring zawodnika na motywację?

– Zawodnicy, takie “innowacje” najczęściej przyjmują ze zrozumieniem i zadowoleniem. Ich świadomość stale rośnie, więc możliwość porównania własnych wyników, czy też względem innych zawodników, czy to z zespołu, danej formacji czy względem najlepszych w kraju, Europie czy na Świecie, wpływa zazwyczaj pozytywnie na ich motywację.

Czy warto wdrożyć rozwiązania LUDMO do cyklu treningowego?

– Jeśli tylko jest taka możliwość to oczywiście. Na rynku, zwłaszcza zachodnim, funkcjonują od lat popularne “kamizelki”, w naszych realiach, w zasadzie były zarezerwowane dla Reprezentacji lub bogatych Klubów, ponieważ koszty z nimi związane, dla nieco niższego poziomu, ale pracującego profesjonalnie lub półprofesjonalnie, były zbyt wysokie. Wasz projekt, rozwiązanie, ze względu na przystępną cenę, daje możliwość korzystania z takiego systemu. Co więcej, jest stale rozwijany i wzbogacany.

Czy wdrożenie systemu LUDMO jest skomplikowane?

– Wdrożenie, jest bardzo proste, mogę wręcz powiedzieć intuicyjne. W systemie wykorzystywane są smartfony, bez których trudno sobie w zasadzie wyobrazić dziś codzienność.

– Czy warto monitorować postępy w treningu?

Czy warto ? Nie. W dzisiejszym sporcie, to konieczność.

 

 

_ _ _

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − thirteen =